Jazda bez prawa jazdy możliwa już od 5 grudnia!

Jazda bez prawa jazdy możliwa już od 5 grudnia!

Od 5 grudnia, w domu możecie zostawić zarówno dowód rejestracyjny, potwierdzenie ubezpieczenia, jak i prawo jazdy. Dwa pierwsze dokumenty nie są wymagane przy kontroli drogowej już od 2018 roku, prawo jazdy natomiast trafiło na tę listę zgodnie z nowelizacją Ustawy z dn. 14 sierpnia 2020 r. prawo o ruchu drogowym. Co to oznacza w praktyce i jak trzeba się zachować, gdy policjant poprosi o okazanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów?

Bez dokumentów do auta

Zmiany są niewątpliwą korzyścią dla kierowców, gdyż nie muszą pamiętać o zabieraniu ze sobą dodatkowych kilku dokumentów. Jak zatem potwierdzić policjantowi swoją tożsamość? Warto mieć przy sobie dowód osobisty – w wersji tradycyjnej lub elektronicznej. Jego obraz znajdziecie w aplikacji mObywatel, dostępnej bezpłatnie na urządzeniach przenośnych. Innym rozwiązaniem jest podanie policjantowi swoich danych, który zweryfikuje je w centralnych systemach.

Co istotne, wspomniana aplikacja to także inne dokumenty w wersji elektronicznej, w tym prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie. Jeśli decydujecie się więc na skorzystanie z funkcjonalności, jakie oferuje mObywatel, zawsze będziecie mieć przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty. To znaczne ułatwienie przy kontroli drogowej, choć – jak podkreślamy – zgodnie z nowymi przepisami prawo jazdy możecie spokojnie zostawić w domu.

Kontrola policji a brak prawa jazdy

Przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym, brak prawa jazdy podczas kontroli policyjnej skutkował mandatem. Dziś takiego niebezpieczeństwa nie ma, ponieważ funkcjonariusze wszystkie informacje sprawdzają w Centralnej Ewidencji Kierowców. Warto jednak, zanim wyruszycie w trasę bez prawa jazdy, zweryfikować aktualność swoich danych. Błędy bowiem się zdarzają, a gdy podczas rutynowej kontroli nie okażecie dokumentu, a w CEK dane będą błędne, można narazić się na niepotrzebny stres.

Sprawdź również:  Zakaz wjazdu a zakaz ruchu

Jak sprawdzić dane w Centralnej Ewidencji Kierowców? Wystarczy zalogować się na portalu www.gov.pl z użyciem bezpłatnego profilu zaufanego bądź e-dowodu. Wybierając usługę „sprawdź uprawnienia kierowcy” można szybko uzyskać informacje na temat swojego prawa jazdy – jego serii, daty ważności, organu wydającego, a także posiadanej kategorii. Warto zweryfikować te dane, aby w razie potrzeby zgłosić nieprawidłowości i móc w pełni korzystać z elektronicznych dokumentów.

Brak konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy to bezpośredni wynik informatyzacji rejestrów państwowych, które od wielu już lat wchodzą w erę cyfryzacji. To duże udogodnienie dla kierowców. Warto jednak pamiętać, aby sprawdzić swoje dane w CEK, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych kłopotów przy kontroli policyjnej.

Udostępnij: