Kiedy pieszy ma pierwszeństwo na drodze?

Kiedy pieszy ma pierwszeństwo na drodze?

Obserwując przejście dla pieszych, można odnieść mylne przekonanie, że to miejsce, w którym liczy się spryt, refleks i kondycja fizyczna. Zjawisko to zauważane jest zarówno w przypadku kierowców, jak i osób przekraczających jezdnię. Warto zatem przypomnieć sobie, w jakich przypadkach piesi mają pierwszeństwo, a kiedy to kierowca przejeżdża jako pierwszy.

Prawo o ruchu drogowym jasno precyzuje okoliczności, w których to pieszy ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami. Warto wspomnieć, iż zasady te nie dotyczą jedynie samochodów, ale także rowerów czy motocykli. Naczelną regulacją, o której powinien wiedzieć każdy kierowca, jest ustępowanie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na jezdni. Należy jednak pamiętać, że człowiek wchodzący na drogę, nie może wymusić pierwszeństwa. Powinien czekać na moment, w którym bezpiecznie może przejść na drugą stronę.

Pierwszeństwo pieszych

Jak wspomnieliśmy, pierwszeństwo pieszych na drodze, nie zawsze jest oczywiste. Przykładem niech będzie droga przedzielona tak zwaną wysepką. Można przypuszczać, że pieszy, który przeszedł przez pierwszy pas ruchu, może swobodnie – korzystając z pierwszeństwa – przekroczyć również drugą część drogi. To mylne przekonanie. Wysepka bowiem traktowana jest na równi z chodnikiem, dlatego też każdy, kto się na niej znajdzie, musi poczekać na moment, aby bezpiecznie wejść z powrotem na jezdnię.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, regulowana między innymi przez kodeks drogowy 2020, opisująca zasady ruchu w strefie zamieszkania. Jeśli kierowca porusza się drogą oznaczoną tym znakiem, musi ustąpić pierwszeństwa pieszym, niezależnie od miejsca, w którym przekraczają jezdnię. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, bowiem winę za ewentualny wypadek będzie ponosił kierowca samochodu lub innego pojazdu.

Przepisy ruchu drogowego

Jak na kwestię pierwszeństwa pieszych zapatrują się przepisy ruchu drogowego? Kodeks jest w tym względzie dość precyzyjny. Pierwszym artykułem, z którym warto się zapoznać, jest art. 26 Prawa o ruchu drogowym, który wskazuje obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym, znajdującym się na przejściu. Kolejną kwestią jest przechodzenie przez jezdnie pieszych, gdy kierowca skręca w drogę poprzeczną. Wówczas także macie obowiązek ustąpienia pierwszeństwa.

Sprawdź również:  Wyprzedzanie prawym pasem. Czy jest dozwolone?

Warto również wskazać, jakich zachowań kodeks zakazuje pieszym. Nie mogą wtargnąć na drogę, tuż przed poruszającym się pojazdem, czy przechodzić przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności np. wybiegając zza przeszkody. Te regulacje znajdują się w art. 14 kodeksu drogowego, a za ich złamanie grozi mandat karny, nakładany przez policję i inne służby do tego uprawnione.

Kwestia pierwszeństwa pieszych wynika po części z przepisów, a po części ze zwyczajów. Regulacji kodeksowych oczywiście nie wolno naruszać, zarówno z pozycji kierowcy, jak i pieszego, jednak warto czasem zastosować zasadę kultury i wzajemnego szacunku. Pieszego, oczekującego na przejście przez jezdnię – mimo że nie ma pierwszeństwa – warto przepuścić, aby nie generować sytuacji niebezpiecznych, w których zniecierpliwienie czy pośpiech spowodują wtargnięcie na pasy.

Udostępnij: