Obowiązkowa jazda na suwak. Jak zachować się na drodze?

Obowiązkowa jazda na suwak. Jak zachować się na drodze?

Od 6 grudnia zmianie uległy zasady ruchu drogowego, dotyczące każdego kierowcy. Ustawodawca wprowadził obowiązek jazdy na suwak i tworzenia tak zwanych korytarzy życia. Zmiany są między innymi wynikiem obserwacji dotychczasowego zachowania kierowców na drogach, w szczególności dotyczącego ustępowania pierwszeństwa przejazdu pojazdom uprzywilejowanym.

Przy projektowaniu nowelizacji nie bez znaczenia była także kultura na drodze, której nie wszyscy kierowcy przestrzegali. W głównej mierze chodzi o wpuszczanie samochodów jadących zwężającym się pasem ruchu. Nie każdy kierujący pozwalał na sprawną zmianę pasa przez inne pojazdy, co powodowało nie tylko zagrożenie drodze, ale także znaczne spowolnienie ruchu. Od 6 grudnia takie zachowanie, a niektórych przypadkach, może być karane mandatem.

Jazda na suwak

Czym jest więc wspomniana wcześniej jazda na suwak? Najprościej rzecz ujmując, to wpuszczenie na swój pas ruchu kierowcy, którego pas się kończy. Najczęściej mamy do czynienia z tego typu sytuacją, gdy prowadzone są roboty drogowe. Wykonawca, wyłączając czasowo z eksploatacji jeden pas ruchu, umieszcza stosowne oznakowanie ostrzegające kierowców o tym fakcie. Auta poruszające się pasem, który w pewnym momencie łączy się z pozostałymi, powinny być wpuszczone na czynne pasy ruchu.

Nazwa „jazda na suwak” doskonale oddaje sposób ustępowania pierwszeństwa innym pojazdom. Kierowca poruszający się pasem czynnym wpuszcza przed siebie jeden samochód, znajdujący się na pasie, który się kończy. I tak postępuje każdy, co zapewnia płynność ruchu, nawet w miejscach, gdzie prowadzone są zaawansowane prace drogowe. Jazda na suwak, do 5 grudnia będąca wyrazem kultury na drodze, stała się obowiązkowa, o czym każdy kierowca powinien pamiętać.

Zwężenie na drodze

Jak wspomnieliśmy, zwężenie na drodze jest najczęstszą przyczyną jazdy na suwak. Pamiętajcie jednak, że skorzystanie z tego przywileju objęte jest uregulowaniami kodeksowymi. Aby wjechać na sąsiedni, musicie dojechać do końca aktualnie zajmowanego pasa, zasygnalizować skręt kierunkowskazem i dopiero włączyć się do ruchu. Niedopuszczalne jest wykonywanie tego manewru wcześniej. Wówczas kierowcy jadący obok nie mają obowiązku wpuszczenia was przed siebie.

Sprawdź również:  Ile trwa nauka jazdy samochodem?

Istotny jest także fakt, że jazda samochodem na suwak nie obowiązuje, gdy ruch odbywa się płynnie. Wykorzystuje się ją jedynie w sytuacji spowolnienia ruchu, czyli typowego korka. W tym zakresie pojawiało się wiele rozbieżnych interpretacji, dokonywanych najczęściej przez samych kierowców. Jednak oficjalne stanowiska są precyzyjne i określają, w jakich przypadkach jazda na suwak jest obowiązkowa.

Ostatnia zmiana przepisów ruchu drogowego dotyczy każdego kierowcy. Warto więc poświęcić nieco czasu i zapoznać się z nowelizacją, która istotnie zmienia sposób ustępowania pierwszeństwa pojazdom poruszającym się zwężającym się pasem ruchu. Kiedyś zasada ta była jedynie kulturą drogową, dziś stała się kodeksowym obowiązkiem.

Udostępnij: