Obowiązkowe wyposażenie apteczki samochodowej

Obowiązkowe wyposażenie apteczki samochodowej

W Polsce apteczka samochodowa nie jest wymagana w pojazdach osobowych. Niezbędnym wyposażeniem jest jedynie trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Pamiętajcie jednak, że przepisy zobowiązują do udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, dlatego też warto – mimo braku prawnego wymogu – wyposażyć się w apteczkę.

Podczas kursu na prawo jazdy, każdy jego uczestnik zapoznaje się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Znajomość tych zagadnień weryfikowana jest także podczas egzaminu państwowego. Jednak aby pomóc poszkodowanym, nie wystarczy wiedza teoretyczna. Niezbędne jest także odpowiednie wyposażenie, które zagwarantuje wam apteczka. Co powinna zawierać?

Wyposażenie apteczki

Wyposażenie apteczki nie może obejmować leków ani środków dezynfekujących, które nie nadają się do przechowywania w pojeździe. Warto natomiast zadbać o sterylne kompresy, plastry, bandaże, opaskę elastyczną, ustnik do sztucznego oddychania, chustę trójkątną, rękawiczki jednorazowe, koc z folii termoizolacyjnej, a także instrukcję udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Nie musicie samodzielnie kompletować wyposażenia. W sklepach motoryzacyjnych znajdziecie gotowe zestawy, zawierające wszystkie niezbędne elementy. Koszt apteczki to kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, dlatego też warto zainwestować w gotowe produkty. Sam zakup apteczki to nie wszystko. Należy dbać o to, aby w środku znajdowało się kompletne wyposażenie, umożliwiające udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym.

Wyposażenie samochodu

Warto także wspomnieć, iż obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego uregulowane jest przepisami. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia precyzuje, że każdy pojazd prywatny powinien posiadać homologowany trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Inaczej jest w przypadku autobusu, taksówki, samochodu ciężarowego przewożącego osoby lub pojazdu nauki jazdy, które muszą posiadać odpowiednio wyposażoną apteczkę.

Sprawdź również:  Wyprzedzanie prawym pasem. Czy jest dozwolone?

Mimo że przepisy ruchu drogowego ani żadne inne akty prawne, nie zobowiązują kierowców do zakupu apteczki, warto wyposażyć w nią swój samochód. Jak wspomnieliśmy, koszt jest niewielki, a w przypadku konieczności pomocy rannym, będziecie posiadać do tego niezbędne akcesoria. Apteczkę umieśćcie w łatwo dostępnym miejscu, by w razie konieczności nie szukać jej w samochodzie. Idealnie nadaje się do tego schowek lub kieszenie w drzwiach pojazdu.

Pierwsza pomoc to obowiązek każdego kierowcy. Chcąc jej udzielić, niezbędna będzie apteczka samochodowa, prawidłowo wyposażona. Warto, mimo braku takiego wymogu, wyposażyć swój pojazd w apteczkę i okresowo weryfikować jej zawartość. Koszt zakupu jest niewielki, a wartość ogromna!

Udostępnij: