Opłata depozytowa za wymianę oleju silnikowego?

Opłata depozytowa za wymianę oleju silnikowego?

Walka z szarą strefą, w której olej silnikowy przeznacza się na opał to główny cel, jaki przyświecał autorom nowego obciążenia dla kierowców, jakim jest opłata depozytowa za olej. Projektowane przepisy nie weszły jeszcze w życie, mimo że miały obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Można jednak przypuszczać, że z czasem zapłacimy więcej za litr oleju. Jak na razie nie musimy martwić się tą kwestią, ponieważ prace legislacyjne nadal trwają.

Skupmy się zatem na kwestii zasadniczej, czyli czym jest olej silnikowy w samochodzie i jak często trzeba go wymieniać? Przywołując teorię, można wskazać, że olej jest rodzajem środka smarującego, jaki stosuje się w silnikach. Jego zadaniem jest więc zapewnienie poprawnego działania wszystkich elementów ruchomych, znajdujących się w silniku. Wymianę wykonuje się najczęściej raz w roku, weryfikując między innymi poziom oleju, a także jego stan.

Wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego jest zabiegiem, jaki najczęściej przeprowadzamy w warsztatach. Wymaga bowiem zlania zużytego środka smarującego, a następnie aplikacji nowego oleju. Warto pamiętać, by dopasowywać olej do zaleceń producenta samochodu, a także smaru używanego dotychczas. Informację na temat rodzaju preparatu, jaki trzeba zastosować, znajdziecie z pewnością w instrukcji obsługi, a także przy silniku, gdyż często umieszcza się tam dane identyfikujące używany olej.

Niekiedy producenci samochodów nie odnoszą się bezpośrednio do czasu, w jakim trzeba dokonać wymiany, ale określają limit kilometrów. Warto więc zapoznać się z tą informacją, aby nie przegapić momentu, w którym musimy udać się do warsztatu samochodowego lub przystąpić do wymiany samodzielnie.

Sprawdź również:  Zakaz wjazdu a zakaz ruchu

Nauka jazdy, a czynności kontrolno-obsługowe

Czy nauka jazdy obejmuje również podstawowe czynności eksploatacyjne, w tym wymianę oleju? Tak, kursy prowadzone w szkole Szybcy i Niezawodni pokazują kandydatom na kierowców, jak samodzielnie dokonać wymiany oleju. To umiejętność bardzo przydatna w codziennym życiu, a sama procedura nie jest zbyt skomplikowana, dlatego też nie przysparza żadnych trudności kursantom.

Podczas szkoleń dowiecie się więcej o budowie auta, silniku, a także prostych sposobach na samodzielne poradzenie sobie z podstawowymi zabiegami eksploatacyjnymi. Czynności te warto znać, aby umieć w praktyce rozwiązać różne problemy techniczne, z jakimi z pewnością będziecie się spotykać podczas codziennej eksploatacji samochodu. 

Wymiana oleju jest jedną z podstawowych czynności serwisowych, jaką należy wykonywać regularnie, aby samochód działał w prawidłowy sposób. Zdobycie umiejętności samodzielnej wymiany smaru silnikowego jest bardzo przydatne, dlatego też kurs nauki jazdy poszerzyliśmy również o to zagadnienie.

Udostępnij: