Parkowanie na kopertę krok po kroku

Parkowanie na kopertę krok po kroku

Podchodząc do egzaminu na prawo jazdy, jednym z obowiązkowych manewrów, jakie powinien opanować przyszły kierowca, jest parkowanie na kopertę. Jak zapewne wielu z was doskonale wie, to bardzo przydatna umiejętność, jednak nie każdy potrafi prawidłowo ustawić pojazd, aby sprawnie zaparkować w wąskim miejscu.

Kluczowym elementem jest właśnie wspomniane miejsce, a konkretnie jego długość. Musi być znacznie większe niż samochód, gdyż w przeciwnym razie nie będzie możliwe parkowanie. Koperta wykonywana w zbyt wąskiej przestrzeni może przynieść jedynie kłopoty, w postaci przerysowania samochodów stojących przed i za nami.

Parkowanie koperta technika

Jak zatem najlepiej wykonać parkowanie? Koperta to technika wymagająca skupienia, przede wszystkim od osób, które dopiero od niedawna korzystają z samochodu. Najlepiej więc decydować się na ten manewr jedynie w sytuacji, w której nie będziecie blokować ruchu na drodze, trąbienie zniecierpliwionych kierowców bowiem zwiększy jedynie poziom stresu, a tym samym zmniejszy szansę na prawidłowe zaparkowanie auta.

Bardzo istotne jest obserwowanie jezdni, aby rozpocząć manewr dopiero w sytuacji, gdy mamy pewność, że auta za nami znajdują się w bezpiecznej odległości. Wspomnieliśmy już o prawidłowej ocenie odległości między zaparkowanymi samochodami, która powinna być znacznie dłuższa niż wasze auto. Dzięki temu swobodnie wjedziecie w wolną przestrzeń, mając także szansę na skorygowanie ustawienia pojazdu.

Parkowanie koperta krok po kroku

Parkowanie na kopertę krok po kroku to kilka podstawowych elementów. Pierwszym jest jest zrównanie się z samochodem, stojącym przed miejscem parkingowym, które chcecie zająć. Włączając bieg wsteczny, sprawdźcie po raz kolejny, czy nikt nie pojawił się za pojazdem. Gdy droga jest wolna, można zacząć cofać. Pamiętajcie, żeby manewr wykonywać przy najniższej możliwej prędkości, co pozwoli szybko skorygować ułożenie auta, gdy zbliżycie się zbytnio do pojazdów już zaparkowanych.

Sprawdź również:  Kiedy włączyć światła mijania?

W momencie, gdy połowa waszego samochodu będzie na wysokości tylnego zderzaka auta, które właśnie mijacie, można rozpocząć skręt. Gdy znajdziecie się już na miejscu parkingowym, zacznijcie prostować koła, obserwując bacznie to, co dzieje się z tyłu. Cofanie można zakończyć dopiero w momencie, w którym lewa skrajna część auta zrówna się z pojazdem stojącym z tyłu. Wówczas włączacie jedynkę i powoli ruszacie do przodu tak, aby zaparkować w jednej linii z samochodami już zaparkowanymi.

Jak widać, parkowanie na kopertę nie jest skomplikowane, jednak nadal przysparza wielu problemów szczególnie młodym kierowcom. Zasada jest prosta – zachowaj spokój. Nerwy i stres nie sprzyjają wykonywaniu tego manewru.

Udostępnij: