Prawo jazdy na automat. Wady i zalety

Prawo jazdy na automat. Wady i zalety

W czasach kiedy samochody z automatyczną skrzynią biegów stały się niemal codziennością, prawo jazdy na automat wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Czy tak jest w istocie? Sprawdźcie, na co pozwala ten dokument, jak wygląda państwowy egzamin, a także czy łatwiej jest uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów?

Pierwszą zaletą tego wyboru, o której warto wspomnieć już na początku, jest łatwiejsze ruszanie. Nie musicie pamiętać o zmianie biegów, delikatnym zwalnianiu sprzęgła, a co się z tym wiąże – unikniecie przykrego „szarpania” samochodem, jakie zdarza się praktycznie każdemu kursantowi. To także znaczne ułatwienie podczas samego egzaminu, gdy przypadkowe wyłączenie silnika może być podstawą do niezaliczenia części praktycznej.

Prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów

Prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów nie różni się niemal niczym od klasycznego dokumentu, wydawanego osobom, które zdały egzamin na pojeździe wyposażonym w skrzynię manualną. Jest tylko jedno „ale”. Musicie pamiętać, że decydując się na automat, nie będziecie mogli jeździć innymi pojazdami, chyba że ponownie zdacie egzamin. W prawie jazdy, jakie odbierzecie z wydziału komunikacji, przy kategorii pojawi się bowiem oznaczenie „78”, które precyzuje, że jesteście uprawnieni do prowadzenia pojazdów z automatyczną skrzynią biegów.

Warto wspomnieć, że egzamin na prawo jazdy tylko na automat wygląda identycznie, jak jego klasyczna wersja. Obowiązują takie same zasady, czyli konieczność zaliczenia części teoretycznej oraz praktycznej. Ułatwieniem dla zdających jest jedynie sposób prowadzenia pojazdu, o którym wspomnieliśmy wcześniej, czyli możliwość uniknięcia przypadkowego wyłączenia silnika czy nieprzyjemnego szarpania, które niektórzy egzaminatorzy mogą potraktować jako błąd.

Prawo jazdy automat opinie

A jakie prawo jazdy na automat ma opinie wśród kursantów? Wszyscy zgodnie twierdzą, że jest to doskonały sposób na szybkie przyswojenie umiejętności prowadzenia samochodu. Dla wielu początkujących kierowców problematyczne jest bowiem skoordynowanie zmiany biegu, z naciskaniem sprzęgła i jednoczesnym zwalnianiem gazu. W przypadku automatu problem ten zupełnie znika, dzięki czemu można skupić się na doskonaleniu techniki jazdy.

Sprawdź również:  Kiedy radiowóz jest pojazdem uprzywilejowanym?

Warto także wspomnieć, że prawo jazdy na automat dostępne jest w polskim systemie prawnym od 2009 roku. Rosnące wśród kursantów zainteresowanie tym rodzajem dokumentu pozwala przypuszczać, że z roku na rok będzie przybywać kierowców z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. To tendencja ściśle związana choćby z coraz powszechniejszym dostępem do samochodów wyposażonych w automat, które jeszcze do niedawna były prawdziwą rzadkością.

Prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów jest ciekawą alternatywą, z której warto skorzystać, jeśli chcecie doskonalić umiejętność prowadzenia pojazdów, bez skupiania się na zmianie biegów czy naciskaniu sprzęgła. To wygodne rozwiązanie, zyskujące coraz większe grono zwolenników zarówno wśród kursantów, jak i instruktorów nauki jazdy.

Udostępnij: