AKTUALNOŚCI

Obowiązkowe wyposażenie apteczki samochodowej

W Polsce apteczka samochodowa nie jest wymagana w pojazdach osobowych. Niezbędnym wyposażeniem jest jedynie trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Pamiętajcie jednak, że przepisy zobowiązują do udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, dlatego też warto – mimo braku prawnego wymogu – wyposażyć się w apteczkę.

Podczas kursu na prawo jazdy, każdy jego uczestnik zapoznaje się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Znajomość tych zagadnień weryfikowana jest także podczas egzaminu państwowego. Jednak aby pomóc poszkodowanym, nie wystarczy wiedza teoretyczna. Niezbędne jest także odpowiednie wyposażenie, które zagwarantuje wam apteczka. Co powinna zawierać?

Wyposażenie apteczki

Wyposażenie apteczki nie może obejmować leków ani środków dezynfekujących, które nie nadają się do przechowywania w pojeździe. Warto natomiast zadbać o sterylne kompresy, plastry, bandaże, opaskę elastyczną, ustnik do sztucznego oddychania, chustę trójkątną, rękawiczki jednorazowe, koc z folii termoizolacyjnej, a także instrukcję udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Nie musicie samodzielnie kompletować wyposażenia. W sklepach motoryzacyjnych znajdziecie gotowe zestawy, zawierające wszystkie niezbędne elementy. Koszt apteczki to kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, dlatego też warto zainwestować w gotowe produkty. Sam zakup apteczki to nie wszystko. Należy dbać o to, aby w środku znajdowało się kompletne wyposażenie, umożliwiające udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym.

Wyposażenie samochodu

Warto także wspomnieć, iż obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego uregulowane jest przepisami. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia precyzuje, że każdy pojazd prywatny powinien posiadać homologowany trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Inaczej jest w przypadku autobusu, taksówki, samochodu ciężarowego przewożącego osoby lub pojazdu nauki jazdy, które muszą posiadać odpowiednio wyposażoną apteczkę.

Mimo że przepisy ruchu drogowego ani żadne inne akty prawne, nie zobowiązują kierowców do zakupu apteczki, warto wyposażyć w nią swój samochód. Jak wspomnieliśmy, koszt jest niewielki, a w przypadku konieczności pomocy rannym, będziecie posiadać do tego niezbędne akcesoria. Apteczkę umieśćcie w łatwo dostępnym miejscu, by w razie konieczności nie szukać jej w samochodzie. Idealnie nadaje się do tego schowek lub kieszenie w drzwiach pojazdu.

Pierwsza pomoc to obowiązek każdego kierowcy. Chcąc jej udzielić, niezbędna będzie apteczka samochodowa, prawidłowo wyposażona. Warto, mimo braku takiego wymogu, wyposażyć swój pojazd w apteczkę i okresowo weryfikować jej zawartość. Koszt zakupu jest niewielki, a wartość ogromna!

AKTUALNOŚCI

autobus

Autobus opuszczający zatokę – czy jest pojazdem uprzywilejowanym?

Autobus miejski, poruszający się w terenie zabudowanym, zyskuje dodatkowe uprawnienia. Może zająć specjalny pas, dedykowany komunikacji miejskiej, a także ma pierwszeństwo przy włączaniu się do ruchu, w sytuacji zatrzymania się na przystanku. Przepis obowiązuje jednak . Generalna zasada mówi, iż każdy pojazd powinien ustąpić pierwszeństwa autobusowi komunikacji miejskiej, który sygnalizuje

Czytaj dalej »

Obowiązkowa jazda na suwak. Jak zachować się na drodze?

Od 6 grudnia zmianie uległy zasady ruchu drogowego, dotyczące każdego kierowcy. Ustawodawca wprowadził obowiązek jazdy na suwak i tworzenia tak zwanych korytarzy życia. Zmiany są między innymi wynikiem obserwacji dotychczasowego zachowania kierowców na drogach, w szczególności dotyczącego ustępowania pierwszeństwa przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. Przy projektowaniu nowelizacji nie bez znaczenia była także

Czytaj dalej »

Obowiązkowe wyposażenie apteczki samochodowej

W Polsce apteczka samochodowa nie jest wymagana w pojazdach osobowych. Niezbędnym wyposażeniem jest jedynie trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Pamiętajcie jednak, że przepisy zobowiązują do udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, dlatego też warto – mimo braku prawnego wymogu – wyposażyć się w apteczkę. Podczas kursu na prawo jazdy, każdy jego uczestnik

Czytaj dalej »

Prawo jazdy B1. Dla kogo?

Prawo jazdy dla szesnastolatków? Tak, to możliwe, dzięki kategorii B1. Pamiętajcie jednak, iż z tym dokumentem nie zasiądziecie za kierownicą sportowego auta, o dużej mocy. Istnieją ograniczenia, wykluczające prowadzenie przez niepełnoletnich kierowców tradycyjnych samochodów osobowych. Kategoria B1 zadebiutowała w 2013 roku, na mocy nowelizacji Ustawy o kierujących pojazdami. Dzięki tej

Czytaj dalej »
Close Menu