Prawo jazdy B1. Dla kogo?

Prawo jazdy B1. Dla kogo?

Prawo jazdy dla szesnastolatków? Tak, to możliwe, dzięki kategorii B1. Pamiętajcie jednak, iż z tym dokumentem nie zasiądziecie za kierownicą sportowego auta, o dużej mocy. Istnieją ograniczenia, wykluczające prowadzenie przez niepełnoletnich kierowców tradycyjnych samochodów osobowych.

Kategoria B1 zadebiutowała w 2013 roku, na mocy nowelizacji Ustawy o kierujących pojazdami. Dzięki tej zmianie szesnastolatek może prowadzić pojazd, spełniający wymagania unijnej homologacji L7e. Znaczy to, że auto nie może przekraczać bez obciążenia masy 400 kg w przypadku pojazdów do przewozu osób oraz 550 kg przy transporcie towarów. Silnik natomiast nie może mieć mocy większej niż 15 kW/20,4 KM.

Nauka jazdy – kurs w OSK

Aby zdobyć dokument uprawniający do prowadzenia aut o wskazanych wyżej parametrach, niezbędna jest nauka jazdy, czyli kurs organizowany przez uprawnione ośrodki. Możecie się na niego zapisać na 3 miesiące przed ukończeniem 16 roku życia. Niezbędne jest także orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów oraz PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę, uzyskiwany we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji.

Po ukończeniu kursu musicie zdać egzamin na prawo jazdy, na warunkach określonych w przepisach. Dopiero po zaliczeniu części teoretycznej i praktycznej otrzymacie upragniony dokument, dzięki któremu będziecie mogli prowadzić pojazdy w ograniczonym zakresie. Warto wspomnieć, iż uprawnienia obowiązują na samochody, które osiągają prędkość maksymalną do 100 km/h. Jeśli więc chcecie jeździć tradycyjnymi autami osobowymi, musicie poczekać na pełnoletność, aby zdobyć prawo jazdy kategorii B.

Sprawdź również:  Autobus opuszczający zatokę – czy jest pojazdem uprzywilejowanym?

Prawo jazdy kat. B

Prawo jazdy kat. B z kolei jest dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów o całkowitej masie do 3,5 t, czyli praktycznie wszystkich samochodów osobowych, a także niektórych aut dostawczych. Czy posiadanie prawa jazdy kategorii B1 ułatwia zdobycie kolejnych uprawnień? Tak, ponieważ będziecie musieli zdać jedynie egzamin praktyczny, teoria jest ważna bezterminowo.

Zdecydowanie łatwiej będzie wam także podejść do sprawdzianu na placu manewrowym i w ruchu miejskim, gdy zdobyliście już umiejętności praktyczne wcześniej, korzystając z prawa jazdy B1. To duży atut tego rozwiązania, który doceniają kursanci podchodzący do egzaminów na kategorię B. Kurs ograniczony jest wówczas do 20 godzin szkolenia z jazdy, prowadzonego przez instruktorów.

Prawo jazdy kategorii B1 to ukłon w stronę osób młodych, które chcą rozpocząć swą przygodę z motoryzacją w wieku 16 lat. Warto jednak pamiętać, że dokument ten nie uprawnia do prowadzenia tradycyjnych samochodów osobowych, ale pojazdów o ograniczonej masie, mocy silnika i prędkości.

Udostępnij: