Kiedy włączyć światła mijania?

Kiedy włączyć światła mijania?

Z pewnością niejeden kierowca zastanawiał się, czy światła mijania a dzienne to pojęcia tożsame oraz kiedy i jak używać świateł, aby poruszać się po drogach zgodnie z przepisami. Zmiany w tym zakresie weszły w życie w lutym 2011 roku, gdy zmianie uległa Ustawa o ruchu drogowym. W niniejszym artykule pokażemy wam różnicę pomiędzy poszczególnymi światłami, a także wskażemy, które z nich powinniście mieć stale włączone.

Niezwykle istotne jest rozróżnienie, w jaki rodzaj świateł powinien być wyposażony pojazd. Oprócz wspomnianych świateł dziennych i mijania korzystamy także z pozycyjnych, drogowych oraz przeciwmgłowych. Co istotne – nie można ich używać dowolnie, a moment, w którym powinniśmy światła włączyć, regulują przepisy kodeksu drogowego. Warto więc odświeżyć nieco wiedzę, zanim wyruszycie w kolejną trasę.

Światła mijania

Zastanawiając się, kiedy włączyć światła mijania, w pierwszej kolejności należy odnieść się do zagadnień prawnych. Kwestię tę reguluje Ustawa Prawo o ruchu drogowym, która w art. 51 wskazuje, że kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Oznacza to więc, że światła powinniśmy mieć włączone cały czas.

Alternatywą są światła dzienne, w które masowo wyposażane są pojazdy. Należy jednak pamiętać, że reflektory te nie będą oświetlać drogi, a jedynie poprawią widoczność naszego samochodu. Używane są w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Nowoczesne samochody posiadają automatyczne czujniki, które przełączają światła dzienne na mijania, jeśli tylko pogorszy się przejrzystość powietrza bądź zapadnie zmrok.

Światła drogowe a mijania

Co z kolei różnicuje światła drogowe a mijania? „Długie”, jak powszechnie określa się światła drogowe, nie służą do jazdy dziennej. Ich użycie określone jest przez przepisy, które wskazują, że na długich można jechać jedynie na nieoświetlonych drogach, z zachowaniem zasad ostrożności. Chodzi o moc i zasięg reflektorów, które mogą oślepić kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka.

Sprawdź również:  Jak przygotować samochód na zimę?

Osobną kwestią, wartą omówienia, są światła pozycyjne a mijania. Pierwsze służą do oznakowania samochodu w miejscu o niedostatecznej widoczności. Każde auto musi być wyposażone w tego rodzaju reflektory, zwiększające bezpieczeństwo na czas postoju. Nie można ich używać podczas jazdy i z pewnością nie zastępują świateł mijania.

Kwestia związana z używaniem świateł do jazdy dziennej uregulowana jest w przepisach, które jasno precyzują, jaką funkcję pełnią światła mijania. Kiedy ich używać? Przez całą dobę. Na szczęście nie musicie o tym pamiętać, ponieważ samochody produkowane obecnie, automatycznie uruchamiają reflektory, tuż po włączeniu silnika.

Udostępnij: