Parkowanie prostopadłe. Praktyczne porady

Parkowanie prostopadłe. Praktyczne porady

Parkowanie prostopadłe to jeden z tych manewrów, który warto dokładnie opanować już podczas kursu na prawo jazdy. Zdobyte umiejętności dadzą wam niezależność w poruszaniu się po zatłoczonych miastach, w których znalezienie miejsca parkingowego jest naprawdę trudne i często trzeba korzystać z każdej wolnej przestrzeni, aby bezpiecznie postawić samochód.

Jak podczas każdego manewru, parkując, musicie pamiętać o kluczowej zasadzie, jaką jest bezpieczeństwo. W tym przypadku zwracajcie szczególną uwagę na pojazdy poruszające się po drodze, a także na te już zaparkowane, aby – podczas wjeżdżania na wąskie miejsce postojowe – ich nie uszkodzić.

Parkowanie prostopadłe tyłem porady

Parkowanie prostopadłe tyłem najlepiej wychodzi w sytuacji, w której możecie zapewnić sobie odpowiednią ilość miejsca do wykonania skrętu. Liczy się więc odległość od już zaparkowanych pojazdów, która nie powinna być zbyt mała. Manewr rozpocznijcie od włączenia kierunkowskazu i biegu wstecznego.

Ustawiając się prostopadle do auta znajdującego się na parkingu, zacznijcie powoli jechać do tyłu, skręcając kierownicą w stronę wolnego stanowiska postojowego dopiero w momencie, w którym wasze koła znajdą się na wysokości sąsiadującego samochodu. Wjeżdżając, manewruj kierownicą tak, aby ustawić pojazd równolegle do pozostałych aut. Dojedź do krawędzi jezdni i sprawdź, czy zachowana została bezpieczna odległość od samochodów po prawej i po lewej stronie. W razie konieczności ostrożnie skoryguj pozycję swojego pojazdu.

Parkowanie prostopadłe przodem technika

Parkowanie prostopadłe przodem jest nieco łatwiejsze niż opisany wcześniej sposób. Tu liczy się przede wszystkim precyzja i wyczucie samochodu. Manewr rozpoczynamy od włączenia kierunkowskazu i upewnienia się, czy bezpiecznie możemy rozpocząć parkowanie. Jadąc powoli do przodu, w momencie, gdy wasze lusterko minie samochód, przed którym będziecie parkować, skręćcie mocno kierownicę w stronę wolnego miejsca parkingowego.

Sprawdź również:  Obowiązkowe wyposażenie apteczki samochodowej

Dojeżdżając do krawędzi jezdni, prostujcie kierownicę tak, aby auto ustawiło się równolegle do pojazdów już zaparkowanych. W tym przypadku również niezbędna jest kontrola, czy zachowaliście odpowiedni odstęp pomiędzy samochodami. Drzwi auta powinny się bez trudu otwierać, umożliwiając wejście i opuszczenie pojazdu. Gdy odległość nie jest wystarczająca – skorygujcie ułożenie samochodu, nieco go cofając i ustawiając ponownie.

Parkowanie prostopadłe jest manewrem, który musi znać każdy kierowca. Nie chodzi bynajmniej o jego nauczenie się wyłącznie na potrzeby egzaminu na prawo jazdy, ale umiejętność ta będzie przydatna podczas codziennego korzystania z samochodu. Parkując, zachowajcie szczególną ostrożność, aby nie stworzyć zagrożenia na drodze oraz nie uszkodzić pojazdów stojących obok.

Udostępnij: