Prawo jazdy Kategoria B1 – Uprawnienia i Egzamin

Prawo jazdy Kategoria B1 – Uprawnienia i Egzamin

Zdobycie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych przekłada się na większą swobodę, niezależność i mobilność świeżo upieczonych kierowców. Posiadanie prawa jazdy zwiększa komfort codziennego życia, ułatwia transport do pracy czy szkoły, a nawet otwiera nowe ścieżki kariery. Nie ulega więc wątpliwości, że kurs na prawo jazdy to inwestycja opłacalna i warta każdych pieniędzy.

Przywilej prowadzenia samochodów osobowych nie jest jednak zarezerwowany tylko dla osób pełnoletnich. Istnieje bowiem możliwość ubiegania się o prawo jady kategorii B1, przeznaczone dla młodzieży od 16. roku życia.

Czym się różni prawo jazdy kat. B od B1?

Różnic między procesem ubiegania się o prawo jazdy kat. B a B1 nie ma wiele. Przygotowania wyglądają bardzo podobnie – kursanci przyswajają wiedzę teoretyczną m.in. z zakresu ruchu drogowego, specyfikacji samochodów osobowych, zasad pierwszej pomocy czy bezpieczeństwa, a także odbywają lekcje praktyczne. Wszystko w wymiarze łącznie 60 godzin (30h lekcji w szkole nauki jazdy oraz 30h w roli kierowcy).

Największe różnice pomiędzy prawem jazdy kategorii B a B1 występują na płaszczyźnie rodzaju pojazdów, jakie można prowadzić po uzyskaniu uprawnień.

Prawo jazdy B1 czym można jeździć?

Młodzi adepci motoryzacji, którzy otrzymają pozytywny wynik na egzaminie na prawo jazdy kategorii B1, będą mogli poruszać się pojazdami trójkołowymi lub czterokołowymi, których masa własna nie przekroczy 550 kilogramów w przypadku przewozu rzeczy oraz 400 kilogramów w przypadku przewozu pasażerów.

Osoby z prawem jazdy kat. B1 nie mogą prowadzić motocyklów (fakt ten może zmienić jedynie uzyskanie prawa jazdy kategorii A1). Dodatkowo każdy właściciel prawa jazdy kat. B1 musi poruszać się pojazdem spełniającym wymagania unijnej homologacji L7e.

Sprawdź również:  Zakaz „jazdy na zderzaku”

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B1?

Na kurs prawa jazdy, przygotowujący do egzaminu z kat. B1, można zapisać się już trzy miesiące przed 16. urodzinami.

Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej.

  1. Pierwsza z nich sprawdza zdobytą wiedzę kandydatów na kierowców za pomocą testu, liczącego 32 pytania (20 z wiedzy podstawowej, 12 z wiedzy specjalistycznej). Na wypełnienie testu kandydaci mają 25 minut, a liczba punktów gwarantująca pozytywny wynik równa się 68.
  2. Część praktyczna polega na wykonaniu określonych zadań na placu manewrowym, a także w ruchu drogowym. Trwa, podobnie jak w przypadku testu, także około 25 minut.

Czy opłaca się robić prawo jazdy B1?

Zalet uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia jest wiele. Niezależność od rodziców czy starszego rodzeństwa, nauka samodzielności i zdobywanie pierwszych doświadczeń to tylko kilka z nich.

Warto zaznaczyć, że dla osób posiadających kategorię B1, podejście do egzaminu na prawo jazdy kat. B będzie z pewnością dużo łatwiejsze i mniej stresujące.

Udostępnij: