Wyprzedzanie prawym pasem. Czy jest dozwolone?

Wyprzedzanie prawym pasem. Czy jest dozwolone?

Wyprzedzanie z prawej czy z lewej strony jest manewrem, który wymaga od kierowcy zachowania wyjątkowej ostrożności. Regulują go przepisy ruchu drogowego, precyzując, jak należy zachować się przed rozpoczęciem wyprzedzania. Do wyprzedzania lewą stroną przyzwyczajeni są wszyscy, a co z manewrem wykonywanym z prawej strony? Warto na początek wspomnieć o normach prawnych, określających zasady wyprzedzania.

Mamy na uwadze przede wszystkim art. 24 kodeksu drogowego, który precyzuje, że przed wykonaniem manewru należy upewnić się, czy: macie zapewnioną odpowiednią widoczność, kierujący jadący za wami nie rozpoczął wyprzedzania, a kierujący jadący przed wami nie zasygnalizował manewru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Jeśli warunki te zostały spełnione, można przystąpić do manewru wyprzedzania, zachowując szczególną ostrożność, przede wszystkim gdy chcecie wyminąć rower, motocykl czy kolumnę pieszych.

Wyprzedzanie z prawej strony

Wyprzedzanie z prawej strony nie jest zabronione przed przepisy ruchu drogowego. Co więcej, we wspomnianym wcześniej art. 24, kodeks precyzuje na przykład, że wyprzedzanie pojazdu szynowego może nastąpić wyłącznie z prawej strony, chyba że układ torów na to nie pozwala. Logiczna jest także zasada wyprzedzania pojazdów chcących skręcić w lewo. W tej sytuacji również można wykonać manewr jedynie z prawej strony.

Wyprzedzanie prawą stroną możliwe jest również na jezdni jednokierunkowej, w sytuacji, gdy wyznaczono na niej pasy ruchu. W innym przypadku realizacja tego manewru nie jest dopuszczalna. Podobnie wygląda wyprzedzanie na drogach złożonych z dwóch jezdni jednokierunkowych, oddzielonych od siebie pasem zieleni lub innym separatorem. Warunkiem jest jednak, aby wydzielone były dwa pasy w tym samym kierunku.

Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie

A jak wygląda wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie? To analogiczna sytuacja, jak ta opisana powyżej. Autostrada bowiem jest drogą dwujezdniową, czyli dopuszczalne jest wykonanie manewru z prawej strony, z zachowaniem szczególnej ostrożności. Pamiętajcie więc, że decydując się na wyprzedzanie prawym pasem na autostradzie, musicie wziąć pod uwagę rędkość, z jaką poruszają się inne pojazdy. Manewr powinien być więc zrealizowany jedynie wtedy, gdy macie pewność, że nie zakłócicie ruchu pojazdom jadącym za wami, zmuszając je do nagłego hamowania, a droga przed wami jest wolna.

Sprawdź również:  Obowiązkowe wyposażenie apteczki samochodowej

Wyprzedzanie prawym pasem powinno być jednak stosowane wyjątkowo. Warto zwrócić uwagę choćby na fakt, że każdy kierowca przyzwyczajony jest do obserwacji przede wszystkim lewego lusterka, ponieważ to z tej strony – w znakomitej większości – można spodziewać się pojazdów nas wyprzedzających. Musicie więc dokładnie sprawdzić warunki na drodze, odstęp od pojazdów za i przed wami, a także odpowiednio wcześnie zasygnalizować zamiar wyprzedzania. To niestety częsty problem kierowców, którzy kierunkowskaz włączają już w trakcie manewru.

Wyprzedzanie z prawej strony kodeks drogowy dopuszcza, jak widać na powyższych przykładach. Pamiętajcie jednak, że wyprzedzanie jest manewrem generującym potencjalne niebezpieczeństwo na drodze. Warto więc ograniczać je do niezbędnego minimum, a gdy decydujecie się na jego wykonanie, zachować szczególną ostrożność.

Udostępnij: