Parkowanie równoległe. Jak robić kopertę?

Parkowanie równoległe. Jak robić kopertę?

Równoległe parkowanie to prawdziwa zmora kierowców, nie tylko początkujących, ale także tych doświadczonych. Niestety, szczególnie w dużych miastach, umiejętność ta jest koniecznością. Warto więc poświecić nieco więcej uwagi temu manewrowi i dokładnie opanować go już podczas kursu na prawo jazdy. Jak parkować równolegle, aby nie uszkodzić swojego samochodu i pojazdów stojących przy drodze?

W przypadku parkowania równoległego manewr ten może być wykonany zarówno przodem, jak i tyłem. Pomocą we właściwym ustawieniu samochodu są nowoczesne urządzenia, takie jak czujniki parkowania, kamery cofania czy komputery, parkujące samodzielnie. Nie w każdych warunkach jednak można liczyć na technologię, warto więc zdobyć umiejętność manualnego ustawiania pojazdu.

Parkowanie równoległe przodem

Zacznijmy od pierwszego z manewrów, którym jest parkowanie równoległe przodem. Na ten manewr najlepiej decydować się jedynie w sytuacji, w której możecie zaparkować bezpośrednio za stojącym już pojazdem. W innym przypadku lepiej zdecydować się na parkowanie równoległe tyłem, które umożliwia sprawniejsze manewrowanie autem na niewielkiej przestrzeni.

Kluczową sprawą jest bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajcie więc, że przed rozpoczęciem manewru musicie włączyć kierunkowskaz. Skręcając kierownicę maksymalnie w stronę miejsca parkingowego, powoli podjedźcie do pojazdu stojącego przed wami, dojeżdżając do krawędzi jezdni, którą najczęściej jest chodnik. Ustawcie auto tak, aby nie blokowało ruchu samochodów przejeżdżających obok. Istotne jest także zachowanie odpowiedniego odstępu od auta zaparkowanego przed wami, aby kierowca swobodnie mógł włączyć się do ruchu.

Jak parkować równolegle tyłem?

Parkowanie równoległe tyłem najlepiej wykonywać w sytuacjach, w których miejsce parkingowe znajduje się pomiędzy już zaparkowanymi pojazdami. W tym przypadku również rozpocznijcie od oceny sytuacji na drodze oraz zasygnalizujcie zamiar wykonania manewru, włączając odpowiedni kierunkowskaz. Samochód powinniście ustawić tak, aby jego tył był w jednej linii z tyłem auta stojącego na parkingu. Kolejnym krokiem jest włączenie biegu wstecznego i powolne cofanie do momentu, aż koła waszego samochodu znajdą się na wysokości zderzaka auta już zaparkowanego.

Sprawdź również:  W jakim wieku rozpocząć kurs prawa jazdy?

Wówczas skręćcie kierownicę maksymalnie w stronę parkingu, wjeżdżając powoli pomiędzy samochody. W momencie, w którym wasz przedni zderzak znajdzie się na wysokości świateł pojazdu już zaparkowanego, odkręćcie kierownicę, spokojnie prostując samochód. Po zbliżeniu się do krawędzi jezdni ustawcie swój pojazd na środku miejsca parkingowego, aby kierowcy przed i za wami mogli bezpiecznie wyjechać.

Parkowanie równoległe wymaga ogromnej uwagi ze strony kierowcy. Kłopotem jest nie tylko ryzyko uszkodzenia stojących pojazdów, ale także możliwość spowodowania zagrożenia na drodze. W tym przypadku sprawdza się stara zasada – ćwiczenie czyni mistrza! I tego się trzymajcie, wytrwale ucząc się równoległego parkowania. Umiejętność ta z pewnością przyda się w codziennym życiu.

Udostępnij: