Zakaz wjazdu a zakaz ruchu

Zakaz wjazdu a zakaz ruchu

Kodeks ruchu drogowego jest tym aktem prawnym, który każdy kierowca powinien mieć w przysłowiowym małym palcu. Z biegiem lat jednak zapominamy o części przepisów, stosując je automatycznie. Najczęściej dotyczy to znaków drogowych, których rozpoznawania uczymy się przecież podczas kursów przygotowujących na prawo jazdy.

Jednym z najczęściej spotykanych problemów interpretacyjnych, jeśli chodzi o znaki, jest rozróżnienie zakazu wjazdu od zakazu ruchu. Jeśli i wy macie kłopot z tymi znakami, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu. Przybliżymy nieco zasady, jakimi powinna kierować się osoba prowadząca pojazd, jeśli na swojej drodze spotka zakaz wjazdu lub zakaz ruchu.

Zakaz wjazdu

Zacznijmy od znaku zakaz wjazdu. Mówiąc w skrócie – kierowca, który widzi przed sobą ten znak, nie może wjechać w ulicę od strony umieszczenia znaku. Oznaczenie można spotkać często na drogach, na których ustalono jeden kierunek ruchu, na drogach dwujezdniowych o jednym kierunku ruchu oraz na wysepkach kanalizujących ruch.

Znak B-2, ponieważ tak określa się inaczej zakaz wjazdu, umieszczany jest również w miejscach, które czasowo wyłączono z ruchu dwukierunkowego. Najczęściej jednak spotkacie ten znak na parkingach oraz na stacjach benzynowych, czyli w miejscach, w których – ze względów organizacyjnych lub ze względów bezpieczeństwa – wyznaczono osobne drogi wjazdowe i wyjazdowe.

Zakaz ruchu

Znak B-1 z kolei oznacza zakaz poruszania się w obu kierunkach. Stosowany jest często, przede wszystkim w miejscach, w których czasowo wyłączono ruch drogowy. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze zakaz ruchu obejmuje każdego. Pod okrągłym znakiem może znaleźć się bowiem tabliczka, na której będzie napisane, kogo nie dotyczy to ograniczenie. Zwykle z zakazu wyłączane są pojazdy uprzywilejowane, mieszkańcy konkretnej ulicy czy taksówki.

Sprawdź również:  Parkowanie na kopertę krok po kroku

Zakaz ruchu wykorzystywany jest również podczas remontów drogowych, gdy konieczne jest zamknięcie konkretnego odcinka jezdni. Nie musi to być wyłączenie całodobowe, ale okresowe – na przykład na czas prowadzenia robót. Wówczas, podobnie jak z wyłączeniem opisanym powyżej, pod znakiem umieszcza się szczegółową informację o dniach i godzinach w jakich obowiązuje zakaz ruchu.

Znaki zakaz wjazdu i zakaz ruchu różnią się od siebie zakresem ograniczeń, jakie nakładają na kierowców. Warto pamiętać, iż bardziej restrykcyjny jest znak B-1, ponieważ zabrania poruszania się po drodze w obu kierunkach. Prowadząc samochód, należy dodatkowo weryfikować informacje uzupełniające, umieszczane pod znakami, które mogą czasowo ograniczać działanie znaku lub też wyłączać niektóre pojazdy z jego stosowania.

Udostępnij: